Evimi satmak için bir emlakçı tuttum. Şimdi alıcının temsilcisine ödeme yapmam gerekiyor mu?

zenrcade

Active member
S: Yakın zamanda Manhattan'daki dairemin satışında beni temsil etmek üzere Compass ile bir sözleşme imzaladım. Sözleşme, alıcının acentesinin komisyonunu da içeren yüzde 5'lik bir komisyon öngörüyor. Emlak komisyonları ve bunları ödeyen tarafla ilgili son haberler, acentem olarak Compass'tan yalnızca bana yüzde 2,5 ödemesini isteyebileceğim ve ardından alıcıyla veya alıcının acentesiyle o kişinin komisyonu için pazarlık yapabileceğim anlamına mı geliyor?

A:
Bir emlak komisyoncusu olan Compass, yakın zamanda ev satıcılarının, evlerini satışa çıkarmak için bir alıcının acentesine komisyon ödemelerini talep ederek şirketin antitröst yasalarını ihlal ettiğini iddia ettiği, devam eden toplu dava davalarını çözüme kavuşturdu.

Anlaşmanın hâlâ mahkemeler tarafından onaylanması gerekiyor ve Compass herhangi bir yanlışlık yaptığını kabul etmedi. Ancak iş uygulamalarını değiştirmeyi ve uzlaşma fonuna 57,5 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Anlaşma, Ulusal Emlakçılar Birliği tarafından yapılan 418 milyon dolarlık daha büyük bir anlaşmanın yanı sıra Century 21 ve Corcoran gibi markaları içeren Anywhere Real Estate dahil komisyoncularla yapılan ayrı anlaşmaların ardından geldi.

Sonuç: Konut satış komisyonları kanunla belirlenmemiştir ve pazarlığa açıktır. Manhattan'daki emlak avukatı Adam Leitman Bailey, “Ancak New York ve diğer yerlerdeki acentelere ödenen komisyonları azaltma zorunluluğu yok” dedi. Uygulamada New York City'deki komisyon oranları değişmedi. En azından henüz değil.

Senin durumunda iki sorun var. Öncelikle Compass ile sözleşmeyi zaten imzaladınız. İkincisi, şirketin anlaşmasının yerel ev satıcıları üzerinde ne gibi bir etki yaratacağı belirsiz.

New York City'de çoğu acente, NAR yerine yerel emlak ticareti organizasyonu olan New York Emlak Kurulu'na bağlıdır. Ocak ayında REBNY, brokerlara kimin komisyon ödeyeceğine ilişkin kendi politikalarını değiştirdi. Yeni kurallar, alıcının acentesine komisyon ödemesi teklifinde bulunabileceklerini, acentelerinin veya komisyoncunun değil, yalnızca satıcıların teklif edebileceğini söylüyor. Alıcının temsilcisi teklifi müzakere edebilir veya doğrudan reddedebilir.

Yeni kurallar, 1 Ocak'tan sonra imzalanan veya değiştirilen sözleşmeler için geçerli olacak. Yani sözleşmenizi 1 Ocak'tan sonra imzaladıysanız ve acenteniz REBNY üyesiyse, alıcının acentesine tazminat teklifini siz dikte etmiş olursunuz.

Sözleşmenizde alıcının acentesini de içeren bir komisyon oranı belirtildiği için sözleşmenizi 1 Ocak'tan önce imzalamışsınız gibi görünüyor. Ancak son yasal gelişmeler sizi yeniden müzakere için iyi bir konuma getirebilir. Anlaşmanızı değiştirmeyi ve anlaşmaların hedeflerini yansıtacak şekilde yapılandırmayı deneyebilirsiniz.

Konut emlak haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemeleri için buradan kaydolun.