Kooperatif Değerlendirme Ücretleri: Söylediklerini Ödemek Zorunda Mısınız?

zenrcade

Active member
S: Riverdale'deki bir kooperatifin hissedarıyım ve yönetim kurulu yakın zamanda önümüzdeki üç yıl içinde ödenmesi gereken 500.000 dolarlık vergi tahakkukunu duyurdu. Benim hesaplamama göre her hissedardan ortalama 5.000$ ücret alınıyor. Kurul, tahminlerin onarımları ve yeni şehir yetkilerini karşılamak için gerekli olduğunu söyledi ancak 500.000 dolarlık miktarın nasıl hesaplandığını belirsiz hale getirdi. Mülk kiralama ve tüzük, yönetim kuruluna değerlendirmeleri belirleme konusunda özel bir yetki vermiyor ancak yönetim kurulunun bakım ödemeleri ve nakit gereksinimleri belirlemesine izin veriyor. Bu değerlendirmeye itiraz etmenin bir yolu var mı?

A:
Değerlemede yönetim kurulunun yetkilerine ilişkin kooperatifinizin belgelerine baktığınız doğru. Ama belki de şansınız yaver gitmemiştir.

Mahkemeler, “iş muhakemesi kuralı” olarak adlandırılan yasal bir ilke aracılığıyla, kooperatif kurullarına, özellikle bakım ve şehir düzenlemelerine uyum söz konusu olduğunda, bir binanın mali durumunu yönetme konusunda önemli yetkiler verir.

Colbert'in emlak avukatı Joseph Colbert, yönetim belgelerinde “değerlendirmeler” kelimesi kullanılmasa bile, yönetim kurulunun iyi niyetle hareket ettiği sürece binayı iyi durumda tutmak için para toplama hakkına sahip olduğunu söyledi. New York ve Connecticut'ta Hukuk LLC.

Colbert, “Mahkemelerin yalnızca terminolojiye dayalı bir kararı bozması pek mümkün değil” dedi. “Kurulun temel yetkisine ve soruşturmanın amacına öncelik veriyorlar.”

Her durumda, hissedarlar ve yönetim kurulu arasında açık bir diyalog, binada gerginliğe yol açacak maliyetli bir hukuki çatışmaya tercih edilir. Manhattan'daki bir emlak avukatı olan Debra J. Guzov, “Eğer bir meydan okuma için bir temel varsa, mahkemede uzun ve masraflı bir hukuki mücadeleye girişmek yerine dostane bir çözüm aramak en iyisidir” dedi.

Öncelikle icra direktörüyle iletişime geçin ve incelemenin tartışıldığı ve onaylandığı yönetim kurulu toplantısının tutanaklarını isteyin. Bayan Guzov, tutanakların, kurulun değerlendirmenin neden gerekli olduğuna inandığına ve 500.000 $'lık meblağın nasıl hesaplandığına ışık tutabileceğini söyledi.

Tutanaklar istediğiniz netliği sağlamıyorsa, paranın nasıl kullanılacağına ilişkin ayrıntıları yönetici temsilciden isteyebilirsiniz. Ayrıca, işin ne kadara mal olacağını görmek için işin tamamlanması için imzalanan sözleşmelere bakmayı da isteyebilirsiniz, ancak bunları otomatik olarak görmeye hakkınız olmayabilir. Rehberlik için kanunlarınızı kontrol edin.

Komşularınız da endişeliyse onları da dahil edin, böylece araştırmanızı grup olarak yapabilirsiniz.

Konut emlak haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemeleri için buradan kaydolun.