Tarihçi Doris Kearns Goodwin'den yeni evi ve yeni kitabı hakkında

zenrcade

Active member
Doris Kearns Goodwin'in kocası yaklaşık altı yıl önce öldükten sonra, çiftin Concord, Massachusetts'teki 19. yüzyıldan kalma bir çiftlik evi olan evi artık doğru gelmiyordu.

Yeni kitabı “Bitmemiş Bir Aşk Hikayesi: 1960'ların Kişisel Tarihi” 16 Nisan'da yayınlanacak olan Pulitzer ödüllü tarihçi Bayan Kearns Goodwin (81), “20 yıldır oradaydık” dedi.

“Sevdiğimiz bir evdi ve birçok yönden birlikte inşa ettiğimiz bir evdi” diye devam etti ve kütüphaneye dönüştürülen üç araçlık garaj ve kocasının inşaatından ilham alan bir kule eklenmesi de dahil olmak üzere çeşitli iyileştirmelere dikkat çekti. Galileo'ya olan hayranlığım.

Arka bahçede hafifçe köpüren bir çeşme, kavisli ahşap bir bank, bol miktarda çiçek açan bitkiler ve koi dolu bir gölet vardı. İçeride kategorilere ve konulara göre düzenlenmiş ve neredeyse her odadaki raflara yayılmış yaklaşık 10.000 kitap vardı. Bayan Kearns Goodwin, “Sevdiğimiz her şey oradaydı” dedi.

Ancak ev aniden çok büyük geldi. Döndüğü her yerde, 20'li yaşlarında Başkan John F. Kennedy'nin özel asistanı olan ve Jackie Kennedy ve diğerleriyle kalıcı bir dostluk kuran, zeki, buruşuk Zelig benzeri 42 yıllık kocası Richard N. Goodwin'i gördü. 30'lu yaşlarının ortasında, Başkan Lyndon B. Johnson ve Robert F. Kennedy'nin konuşma yazarı ve danışmanıydı. Haberler'taki ölüm ilanında “Bay Goodwin kendisini 1960'ların sesi olarak adlandırdı ve haklı olarak öyle” dedi.

Bayan Kearns Goodwin, “Oğullarımdan biri Concord'da yaşıyor ve bunun benim için ne kadar zor olduğunu bilerek buraya geldi ve iki torunumu da yanında getirdi” dedi. “Ama Dick'i çok özledim, bu yüzden evi satışa çıkarmaya karar verdim.”

Doris Kearns Goodwin, 81

Meslek: Tarihçi, biyografi yazarı

Konuşmalar: “Hediye edeceğim kitapları seçerken pek çok hata yaptım. Pek çok biyografiyi sakladım ama kaçırdığım o kadar çok şey var ki. Şimdi sürekli 'Kitap nerede?' diyorum.”

Yakındaki Boston'a taşınmak kolay bir karardı. “Aslında Dick'le evlendiğimde şehre taşınmak istemiştim” dedi. “Long Island'da büyüdüm ve New York'u sevdim. Concord bizim büyük uzlaşmamızdı.”

Üç oğlundan en küçüğü Joe, ailesiyle birlikte yüksek katlı bir apartman dairesine yerleşmişti, “bu yüzden binayı tanıyordum ve onu seviyordum” dedi iki katlı, üç yatak odalı bir daire satın alan Bayan Kearns Goodwin 2019'da oğlunun yönetimindeki Beantown'un panoramik manzarası. Orada anı, biyografi ve tarihin iç içe geçtiği “Bitmemiş Bir Aşk Hikayesi” yazdı.

Bayan Kearns Goodwin'in birincil kaynakları, Dick Goodwin'in 20. yüzyılın ortalarında topladığı ve depolama birimlerine ve bodrumlara kaba bir şekilde doldurduğu 300 (ve giderek artan) kutu mektup, kartpostal, belge, günlük, gazete kupürü, fotoğraf ve diğer geçici eşyalardı. ahırdaydı ve 50 yılı aşkın bir süre sonra, önbellek üstüne önbellek çıkardı ve bunları çok istekli karısıyla paylaştı.

“Onları görmek beni gerçekten heyecanlandırdı, özellikle de bir tarihçi olarak. Bir arşivde olmasını isteyeceğiniz tüm unsurlara sahiptiler” dedi Bayan Kearns Goodwin. “Ve onlar 60'lı yıllardandı, hakkında gerçekten daha fazla şey öğrenmek istediğim on yıl.”

Kanser teşhisi ve ardından gelen zayıflatıcı – nafile – tedavi, Bay Goodwin'in bu çalkantılı zamanları kaydetme planlarına engel oldu. Onun ölümünden sonra projeyi Bayan Kearns Goodwin üstlendi.

Kaynak malzemeye sahipti ama aynı zamanda ortama da ihtiyacı vardı: Yeni dairesindeki Concord çalışma odasının bir kopyası. Sahnelemede güzelce yıpranmış mavi deri bir kanepe, kitaplar için bol miktarda alan bulunan alçak kestane rengi bir masa, bir yan sehpa ve Bayan Kearns Goodwin'in Başkan Franklin ile 1943 Kazablanka Konferansı'nın 40. yıldönümüne katılırken Fas'tan getirdiği halı yer alıyordu. D .Roosevelt ve İngiltere Başbakanı Winston Churchill.

Bayan Kearns Goodwin, “Çalışabilmemin tek yolu buydu” dedi. “Bir bakıma benim tılsımım gibiydi. Küçük köşeme sahip olmak, farklı bir binada, farklı bir odada olmama rağmen hâlâ Concord'daymışım gibi hissetmemi sağladı.”

Hayranlarınız muhtemelen kanepenin arkasındaki kitaplığa aşinadır; Evden röportaj yapıldığında görülüyor. Her zaman 10 puan alıyor Oda Değerlendiricisien azından kısmen kendi yayınlarını göstermekten kibarca kaçındığı için.

Birkaç İran halısı ve sekizgen bir Hint sehpası da dahil olmak üzere Concord House'un diğer parçaları dairenin her yerine dağılmış durumda. Eski fuayesindeki kitaplık apartmanın girişinde. O zamanlar olduğu gibi bugün de, Kuzey Köprüsü'ndeki Lexington ve Concord Devrimci Savaşı'nın ilk baskılarını ve minyatür bir reprodüksiyonunu içeriyor. Bayan Kearns Goodwin, minik köprünün hizasını ayarlarken 5 yaşındaki torununun bazen oyuncak askerlerle oynadığını söyledi.

Bay Goodwin'in çalışma odasındaki ve artık aile fotoğrafları için sergi alanı olarak kullanılan masa, oturma odasındaki büyük pencerelerin yanındadır. Yakınlarda, özel yapım bir kaide üzerinde, Augustus Saint-Gaudens'in “Rakiplerin Takımı: Siyasi Deha” adlı kitabıyla 2006 Gilder Lehrman Lincoln Ödülü'nü kazandığında aldığı heykel olan Abraham Lincoln'ün gerçek boyutlu büstünün bir kopyası duruyor. “Abraham Lincoln'ün” adlı oyunu kazandı. ”

Girişteki bir duvarda Bayan Kearns Goodwin'in Başkan Johnson ve Başkan Obama ile ve Bay Goodwin'in Başkanlar Kennedy ve Johnson, Robert F. Kennedy ve Jackie Kennedy ile birlikte olduğu çerçeveli fotoğraflar asılı. Ziyaretçilerin sık sorulan soruları hayrete düşürmesi ve kekelemesi için daha fazla zaman ayırması gerekiyor. Bayan Kearns Goodwin, Jackie'nin Bay Goodwin'e verdiği oymalı Cartier kol düğmelerini onlara uzattığında ya da oyunun sezon sonrası tarihe geçen ilk mükemmel beyzbol topu olan Don Larsen imzalı beyzbol topunu işaret ettiğinde ikna edici derecede bıkkın görünebilenlere özellikle teşekkür ederiz. 1956 sonbaharı.

Kitaplar her yerde: masalarda, heykelsi dikey stantlarda ve Concord'daki raflara benzeyecek şekilde özel olarak yapılmış kitap raflarında.

Bayan Kearns Goodwin evinden taşınmaya başladığında, 5.000 ciltlik koleksiyonun gözden geçirilmesi üzücü bir takıntı haline geldi. Neyse ki pek çok kişi Concord Ücretsiz Halk Kütüphanesi'nde özel bir alanda yeni bir yuva buldu: Goodwin Forum. “Bu, kitapların, dostlarımın hâlâ orada olacağı anlamına geliyordu” dedi.

Boston'a taşındıktan sonraki iki yıl boyunca, evini satmak için sipariş edilen (meditatif piyano eşliğinde) videoyu takıntılı bir şekilde -mazoşistçe diyebiliriz- oynattı. “Kendime ne yaptığımı bilmiyorum” dedi pişmanlıkla. “İzledim ve ağlamaya başladım. Ve Concord'a her döndüğümde üzülüyordum.

O zamandan beri, uşak, kapıcı ve kapıcının yanı sıra binanın sakinlerinden birçoğuyla arkadaş oldu. “Hepsi benim dostum” dedi Bayan Kearns Goodwin, evinden lobiye asansörle binerken bir veya üç yeni arkadaş edindiğinden oldukça eminsiniz.

Concord'da yaşarken senfoniye ya da tiyatroya gitmek için Boston'a gitmek gerçekten zordu. “Artık son dakikada ayrılma kararı alabilirim” dedi. “Bu kesinlikle hayatımın farklı bir aşaması.”

Videoyu görmeyeli uzun zaman oldu. Artık Concord'u ziyaret ettiğinde hayal kırıklığı hissetmiyor. Bayan Kearns Goodwin'in de söyleyeceği gibi bu talihsizlik artık tarih oldu.

Konut emlak haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemeleri için buradan kaydolun.